Northern Counties Shih Tzu Club
HomeEventsPhotos
Results
ArticlesContact usMembership Renewal
Results

 

 Northern Counties Shih Tzu Club Championship show

1st April 2017

 Judge: Miss Ann Spooner

 

Best in Show         Ch. Zamadar Majic Potion for Cedarhythe - Mr H & Miss F Clifford

Dog CC                 Ch. Zamadar Majic Potion for Cedarhythe - Mr H & Miss F Clifford

Dog RCC               Ch. Debeaux Coopersrain Mr Marvellous (Int) - Mrs D & Mr J Willett

Bitch CC                Tameron Miss Dark Obsession - Miss H L Howard

Bitch RCC              Rossvale Secret Obsession - Mr & Mrs S Brown

Best Puppy            Jacquinta Lets Go Andy - Mrs J Sullivan

Best Veteran          Ch. Middletune Wildest Dream JW ShCM - Mrs F Yorke

 

 

Minor Puppy Dog (7:0)

1.      Jacquinta Lets Go Andy - Mrs J Sullivan 
2.      Minfaa Boy George - Mr & Mrs J Quick  
3.      Shihmali Victorious - Mrs S Longstaff      
4.      Ashmakin Bodacious Smooth for JaxTzu - Miss J Moore
5.      Middletune Wildest Charmer - Mrs F Yorke        

 

Puppy Dog (11:1)

1.      Jacquinta Lets Go Andy - Mrs J Sullivan 
2.      Keytor The Jazz Singer - Miss S E Johnson          
3.      Senobles Happy - Mr & Mrs S Noblett    
4.      Shirkeira Machiavelli - Miss S Galliford   
5.      Shihmali Victorious - Mrs S Longstaff      

 

Junior Dog (3:0)

1.      Hin Chens Askar At Centastage - Mrs E MacDonald          
2.      Paliden Sparkle and Shine - Ms F Everall            
3.      Marpalyn God Of Mischief for Honeyshuchon - Mrs J Scott         

 

Beginners Dog (3:0)

1.      Shirkeira Machiavelli - Miss S Galliford   
2.      Shihmali Victorious - Mrs S Longstaff      
3.      Ashmakin Bodacious Smooth for JaxTzu - Miss J Moore

 

Novice Dog (8:0)

1.      Jacquinta Lets Go Andy - Mrs J Sullivan 
2.      Hin Chens Askar At Centastage - Mrs E MacDonald          
3.      Keytor The Jazz Singer - Miss S E Johnson            
4.      Senobles Happy - Mr & Mrs S Noblett    
5.      Shihmali Victorious - Mrs S Longstaff      

 

Yearling Dog (1:0)

1.      Isishouse Lord Grantham JW - Mrs D M Taylor   

 

Post Graduate Dog (8:1)

1.      Niallsday For Your Eyes Only at Trottyveck - Mr T Wareing            
2.      Peekin Archie Tu - Mr & Mrs N Stevens
3.      Rossvale All About The Boy - Mr & Mrs S Brown
4.      Laurmerand Ace Of Spades - Mrs P A Ritchie      
5.      Chelhama Business Class - Mrs V J Goodwin       

 

Limit Dog (10:0)

1.      Paliden Shine Like A Star - Mr P & Mrs D Williams             
2.      Wharfeview Candy Man - Miss F Everall               
3.      Magracara Star Attraction - Mrs C A Carpenter  
4.      Chelhama Perfect Timing - Mrs V J Goodwin      
5.      Pekoe One Direction JW - Mrs J Anderton           

 

Open Dog (7:0)

1.      Ch. Zamadar Majic Potion for Cedarhythe - Mr H & Miss F Clifford            
2.      Ch. Debeaux Coopersrain Mr Marvellous (Int) - Mrs D & Mr J Willett       
3.      Ch. Keytor All That Jazz - Miss S Johnson              
4.      Ch. Isishouse Tutankhamun ShCM - Ms D M Taylor         
5.      Santosha Ladykiller at Honeyshuchon - Mrs J M Scott     

 

Veteran Dog (2:1)

1.      Ch. Middletune Wildest Dream JW ShCM - Mrs F Yorke 

 

Minor Puppy Bitch (5:2)

1.      Chotahkees Dark Angel at Rossvale - Mr & Mrs S Brown               
2.      Shihmali Carnival Queen - Mrs S Longstaff          
3.      Marhilway Forever Edge - Mrs M Diffey               

 

Puppy Bitch (7:1)

1.      Tsantha Adornment - Mrs L Farnworth 
2.      Warathwaite Pure As Snow - Miss J Briggs           
3.      Sapphlan Pretty Amazin - Mr G & Mrs C Horne  
4.      Shihmali Carnival Queen - Mrs S Longstaff           
5.      Elzu Hopes and Dreams - Mrs E Roy        

 

Junior Bitch (11:1)

1.      Peekin Miss Souza-Tu - Mr N & Mrs S Stevens   
2.      Warathwaite Pure As Snow - Miss J Briggs           
3.      Paliden Star Delight - Mr P & Mrs D Williams      
4.      Qanukakira Oopzodayzy at Debeaux - Mr & Mrs J S & D A Willett              
5.      Shirkeira Leather N’Lace - Suzanne Keree-Bartolo           

 

Beginners Bitch (2:1)

1.      Shihmali Carnival Queen - Mrs S Longstaff           

 

Novice Bitch (7:1)

1.      Peekin Miss Souza-Tu - Mr N & Mrs S Stevens   

2.      Zuthis Twist and Shout - Julie Bell            
3.      Shirkeira Leather N’Lace - Suzanne Keree-Bartolo          
4.      Shihmali Carnival Queen - Mrs S Longstaff           
5.      Tameron Miss Daisy Blush at Portiakiss - Mr D & Mrs V Prestidge              

 

Yearling Bitch (6:1)

1.      Marhilway Edge Related - Mrs M Diffey

2.      Paliden Star Delight - Mr P & Mrs D Williams       
3.      Zuthis Good Golly Miss Molly - Julie Bell               
4.      Paliden Golden Future at Mayofox - Mr S J Bourne         
5.      Tameron Miss Be Delicious at Portiakiss - Mr D & Mrs V Prestidge            

 

Post Graduate Bitch (3:1)

1.      Marhilway Dancing Edge - Mrs M L Diffey            
2.      Tameron Miss Be Delicious at Portiakiss - Mr D & Mrs V Prestidge               

 

Limit Bitch (5:1)   

1.      Rossvale Secret Obsession - Mr & Mrs S Brown 
2.      Peekin Peek-A-Boo-Tu - Mr N & Mrs S Stevens 
3.      Pekoe Surprise Surprise JW - Mrs J Anderton     
4.      Marhilway Swan Edge - Mrs M Diffey    

 

Open Bitch (4:2)

1.      Tameron Miss Dark Obsession - Miss H L Howard                
2.         Ch. Miracey Disco Inferno - Mrs T A & Mr M G Hitt & Ms K Roberts          

 

Veteran Bitch (1:0)

1.      Tansingh Angel and Demon - Mrs JS Marks

 

 

 

 
 
 
 

HomeEventsPhotosResultsArticlesContact usMembership Renewal
Results 4/2/17
Results 5/11/16
Results 3/4/16
Results 6/2/16
Results 8/11/15
Results 5/4/15
Results 8/2/15
Results 2/11/14
Results 5/4/14